Тайни за зеленчуците

Тайни за зеленчуците

Тайни за зеленчуците

Blog Article

С откриването на Америка много нови растения идват в Европа. В съвременното хранене консумацията на зеленчуци се е увеличила значително. Зеленчуците днес са важна част от ежедневния хранителен режим.

Някои зеленчуци се консумират сурови, а други задължително трябва да претърпят термична обработка, обикновено варене. Обикновено зеленчуците се влагат в основни ястия и супи, а много рядко и в сладки ястия.

Китай е най-големият производител на зеленчуци в света, а международната търговия дава възможност на потребителите да купуват зеленчуци, отглеждани в отдалечени части на света. Мащабът на отглеждане на зеленчуковите култури варира в широки граници от производство за лична употреба до големи предприятия с обширни монокултурни насаждения. В зависимост от вида на зеленчука, събирането на реколтата може да бъде последвано от оценяване, сортиране, обработка и предаване на продукта към търговската мрежа.

Това представлява и т. нар. Реакция на Майар, за която доста диетолози и специалисти по храненето говорят в книги и учебници.

В конкретния случай, който виждате на снимките, морковите, лукът, чушките и тиквичките са овкусени само със сол и олио.

Изпечен на скара или на тиган, полят с ароматен чесново-млечен сос – традиционно ястие за пролетната българска трапеза. Освен че има още десетки вкусни кулинарни разновидности (кьопоолу, рататуй, тюрлю гювеч и т.н), „синият домат“ предлага витамини, минерали и футонутриенти като флавоноиди и насунин с ясно изразен антиоксидантен ефект.

Всяка година, още с първите топли дни, започваме да се оглеждаме все по-често в огледалото и ни се иска, без прекалено големи усилия и като с магическа пръчица, да свалим всичко излишно, което сме успели да понатрупаме по себе си по време на дългите студени месеци.

Вече сме в сезона на праза, затова решихме да ви представим...

Салати с майонеза ⋅ Салати с чушки ⋅ Салати с домати ⋅ Салати с картофи ⋅ Салати с печени чушки ⋅ Салати с краставици ⋅ Салати с кисело мляко ⋅ Салати с царевица ⋅ Салати с шунка ⋅ Салати с моркови ⋅ Салати с марули (зелени салати) ⋅ Салати с грах ⋅ Салати с патладжани ⋅ Салати със зеле ⋅ Салати с извара ⋅ Нетрадиционни салати зеленчуци ⋅ Риба тон ⋅ Яйчени салати ⋅ Салати с авокадо ⋅ Салати с тиквички ⋅ Салати със сметана ⋅ Топли салати ⋅ Салати с ябълки ⋅ Салати с паста ⋅ Салати с гъби ⋅ Салати с ролца от раци ⋅ Рибни пастети ⋅ Салати с пилешко ⋅ Салати с червено цвекло ⋅ Бобени салати ⋅ Салати с нахут ⋅ Ефектно украсени салати

Тук влизат броколи, карфиол, брюкселско зеле, зелено зеле. Полезни са за имунната система, борят се с рака и бръчките и са богати на калий, калций, желязо, фолиева киселина, витамини С и К.

Полезни свойства на Пащърнака. Засаждане и отглеждане на пащърнак в градината.

безмесни с картофи ⋅ безмесни с ориз ⋅ безмесни с чушки ⋅ безмесни със зеле ⋅ безмесни с кисело зеле ⋅ безмесни с карфиол и броколи ⋅ безмесни с тиквички ⋅ безмесни с патладжани ⋅ безмесни с лук ⋅ безмесни с гъби ⋅ безмесни с боб (зрял фасул) ⋅ безмесни със зелен фасул ⋅ безмесни с леща ⋅ безмесни с грах ⋅ безмесни с нахут ⋅ безмесни със спанак ⋅ безмесни с коприва ⋅ безмесни с лапад ⋅ безмесни със смесени зеленчуци ⋅ други безмесни ястия

Информацията в страницата може да бъде променяна по всяко време, като не е задължително промените да бъдат анонсирани в страницата.

Това означава, че е препоръчително, преди да ти консумирате, да премахнете обелката. Фурната е подходяща и за зеленчуци, които при готвене, отделят повече сок.

Report this page